Svet-Stranek.cz
Liana čarodějnice - výklad z kávové sedliny

advent:ESOTERIKA - MAGIE

adventADVENT

 

Slovo ADVENT pochází z latinského slova „adventus“, což v překladu znamená „PŘÍCHOD“. V tomto čase je myšleno jako Příchod Ježíše Krista – narození Páně.


Počátky slavení ADVENTU se objevují v jižní Gallii a ve Španělsku koncem 4. století. Advent se stal tehdy začátkem liturgického roku. Adventní čas je počítán na 4 neděle před 25. prosincem, takže jeho začátek je pohyblivý.

 

ADVENT má velký duchovní význam, pro křesťany je to doba zklidnění, sebe-zpytování a čekání na oslavy Kristova narození.

Adventní tradice však sahají daleko hlouběji než na přelom letopočtu. Pro pohany na severní polokouli jsou nekonečné noci a krátké studené dny ve znamení čekání na slunovrat, kdy se bude světlo zase prodlužovat a nabírat na síle.

 

Mnoho z nás ale slaví ADVENT jen jako dobu příprav na Vánoce, kdy se snažíme toto kouzelné očekávání zpříjemnit různými činnostmi, jako je zdobení domovů, pečení cukroví,navozování té pravé atmosféry.

 

K Adventu neodmyslitelně patří adventní věnec se čtyřmi svíčkami – na každou adventní neděli se postupně zapaluje jedna. 

A proč právě věnec ?  Věnec patřil odpradávna k symbolům úcty, síly, vítězství a osvobození – zrovna tak, jak byl uctíván Ježíš Kristus. Dnes se na pravý původ pozapomíná a adventní věnec je v mnoha domácnostech považován jen jako pěkná předvánoční dekorace.

 

BARVY :

 

V dnešní době hodně podléháme módním trendům, nebo barvám, které barevně korespondují s naší domácností.  Na trhu se objevují věnce ozdobené svíčkami a stužkami do oranžova, do modra, odstíny červené, hnědé a zelené.  Původní liturgická barva je ale fialová. Jen pro třetí adventní neděli byla povolena barva růžová.  Postupně bylo dovolené fialovou barvu vyměnit ještě za červenou nebo purpurovou.

Adventní čas je každopádně doba MAGICKÁ, takže já osobně se přikláním k původní, fialové barvě.....

 

HUDBA :


V adventním čase se zpívaly biblické písně (roráty) a blíže k Vánocům pak koledy. I dnes se v Adventu pořádají nejrůznější koncerty, mnohdy spojené s charitativní pomocí.  Roráty a koledy znějí snad ze všech kostelů a jiných svatostánků, z koncertních sálů, aul - ale i z malých tělocvičen ve školách. 

Nádherný čas…

 

RORÁTY :


 

http://www.youtube.com/watch?v=mKBKnOvaJb0&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=BqQ4s5pm8f4