Svet-Stranek.cz
Liana čarodějnice - výklad z kávové sedliny

LETNÍ SLUNOVRAT - ALBAN HERUIN – SVĚTLO BŘEHU ::ESOTERIKA - MAGIE

LETNÍ SLUNOVRAT - ALBAN HERUIN – SVĚTLO BŘEHU :


LETNÍ SLUNOVRAT - ALBAN HERUIN – SVĚTLO BŘEHU :

Letní slunovrat, je (slovy Wikipedie) astronomický termín,
který pozoruje pozici slunce v vztahu ke světovému rovníku.

Letní slunovrat je den roku s nejdelším denním světlem v tomto období a v této době je i nejkratší noc. Tento den obvykle nastane 21. června/22. června v severní polokouli. Skutečné datum se mění kvůli rozdílům mezi kalendářním rokem a tropickým rokem….

Letní slunovrat je ale také MAGICKÝM dnem – nejdelším v roce. Během něj se obvykle konaly vigilie, shromáždění, pálily se hranice. Mnozí skákali přes oheň, aby se zbavili nemocí a zajistili si zdraví a plodnost. (Trochu obdoba svátku čarodějnic). Východ slunce v tento první letní den je posvátnou záležitostí….

Do dnešních dnů se na některých místech zachovala tradice pálení svatojánských ohňů a to zejména pak večer z 23. června na 24. června . Ohně se zapalovaly vždy na nejvyšším kopci v blízkém okolí a při této příležitosti byly velmi oblíbené pouti na tyto kopce….

Kolem zapálených ohňů se tancovalo a skákalo. Bylinami zapálenými z posvátného ohně se žehnalo dobytku a domy i pole se obcházely ve směru hodinových ručiček se zapálenými pochodněmi. Popel, který zůstal po těchto posvátných ohních, se rozhazoval po polích, což mělo zajistit dobrou úrodu. V tento den a hlavně pak v první letní noci sbíráme byliny, protože byliny sebrané v tento den mají nejvyšší účinnost….


Přeji kouzelný, magický, letní večer… :o)