Svet-Stranek.cz
Liana čarodějnice - výklad z kávové sedliny

TALISMAN nebo AMULET ?:ESOTERIKA - MAGIE

TALISMAN nebo AMULET ?



TALISMAN nebo AMULET ?

 

Možná, že už máte nějaký ten svůj poklad na krku,

ale možná, že teprve zvažujete, že sobě, nebo někomu blízkému něco takového pořídíte. Talisman, nebo amulet ? 

A jaký je v nich vlastně rozdíl ?

 

TALISMAN je předmět nebo přívěšek, který má uživateli nosit životní štěstí, má posilnit sebevědomí a podtrhnout vaši osobnost.  Talismanem se může stát hračka, kamínek, mince, nebo nějaký symbol nosící štěstí.


Nejznámější je asi čtyřlístek, andělíček, podkova, slon, delfín nebo kominíček. Takový symbol často volíme i jako přívěšek k řetízku na krk, nebo ke klíčům od bytu, či auta. Často volíme i symbol zvěrokruhu - v jakém jsme se narodili, nebo symbol nějaké činnosti, která nás specifikuje (sport,hudba, apod..)

Je to o osobním výběru a vkusu… Ať vyberete cokoliv, nemáte vlastně co pokazit...

 

AMULET je už trochu jiné téma.

Amulet (dříve se mu říkalo škapulíř) slouží k naší osobní ochraně. Amulet nás má chránit proti nepřejícím osobám, negativním energiím, lidským upírkům, nebo proti uřknutí a zlým kouzlům… :o)


K výběru AMULETU bychom měli přistupovat opravdu zodpovědně. V příštích dnech, týdnech a letech to bude náš osobní přítel a ochránce, který s námi bude 24 hodin denně. Musíme mu věřit, cítit se s ním dobře, měl by se stát naší součástí. Amulet by měl být takzvaně šitý na míru.

Občas mě klienti požádají o pomoc s výběrem. Musím si dát dohromady informace o osobě, která bude amulet nosit. Její charakteristiku, životní potřeby a přání, k jakým účelům má sloužit, v jakém prostředí se pohybuje. Vycházím i z osobních slabostí a psychiky klienta.  Jestli zvolit sluneční, nebo měsíční energii, jaký magický znak zvolit, z jaké víry vycházet, z jakého materiálu by měl být a v neposlední řadě i finanční možnosti. To všechno by pak měl obsahovat a splňovat jeho amulet. Klientovi vyberu z nabídky cca 3 návrhy – tipy, konečné slovo má ale samozřejmě klient. Musí se mu líbit a jeho intuice už ten pravý amulet vybere sama...

 

Dříve se používaly ochranné škapulíře, které byly vyráběny z ryze přírodních materiálů. Plátno, sukno, kůže, vlna, dřevo… Klasický škapulíř z období „Babičky“ od Boženy Němcové byl šitý z pevné látky. Nejčastěji to byl nějaký sáček, nebo pytlík z vlny, nebo plátno - které stáhnete provázkem, mašličkou nebo kůží tak, aby vznikl váček. Ve váčku se uschovaly ochranné a léčivé bylinky, které byly posbírané při svatojánské noci nebo za úplňku. Můžeme přidat sušené listy stromů, vhodné květy, nebo kořeny bylin.  Takto vytvořený amulet je vysoce silný a účinný, jeho nevýhodou je krátká doba použitelnosti (maximálně do čtvrt roku a pak vyměnit za nový obsah) a jistá nepraktičnost pro osobní nošení na těle 24 hodin denně. Škapulíř ale můžeme vyrobit nejen jako ochranu osobní, ale i pro dům, byt, nebo jednotlivé místnosti. Stačí jen zavěsit nad dveře.

 

Dnes se ale využívají amulety z trvanlivých a pevných materiálů, jako je kámen, dřevo nebo drahé kovy.

Takový amulet pak není problém nosit stále, aniž by nás tlačil, škrábal, nebo jinak obtěžoval. 

 

Amulety ze stříbra, zlata nebo chirurgické oceli volíme podle svého typu (sluneční nebo měsíční energie), podle citlivosti nebo alergie na nějaký kov a také podle finančních možností. Dnes je na trhu mnoho možností, jak si takový amulet pořídit. Jsou čarodějnické krámky, internetové obchody, občas na nějaký narazíme i v klasickém zlatnictví. Jde jen o to, dopředu vědět co hledáme.

 

Pokud působíte v esoterické oblasti jen velmi krátce, nebo vůbec ne a amulet je jen pro prevenci, nepořizujte si silné a těžké symboly. Není to tak dlouho, co mě v noci volala mladá kolegyně, že si pořídila krásný Pentagram s fialovým okem, ale že několik nocí za sebou nemůže spát a byt si žije svým životem. Jistě byl ten amulet krásný, ale k jejímu naturelu opravdu nešel. Poté, co Pentagram dala pryč, vše se uklidnilo.

Nedoporučuji ani křížky. Křížek láme energii a většinou zastavuje úplně všechno. Jak negativní, tak i pozitivní proudění..  (pokud ale máte stříbrný křížek po babičce, tak si ho nechte, jen ho nezapomeňte udržovat)

 

Následovná péče o amulet :

Vzhledem k tomu, že je to náš „parťák“ do nepohody, musíme se o něj také občas starat. Hned po samotném nákupu bychom měli amulet očistit a „nabít“.  Návod je většinou přiložen, nebo vám ochotně poradí prodejce.

Jednou za čas nezapomeňte amulet opětovně očistit od nachytaných negativních energií, bacilů a přirozeného prachu. To můžete udělat v solném roztoku nebo svěcené vodě (návod najdete u mě na webu), ale pokud nemáte   čas, stačí opláchnout v čiré, tekoucí vodě. Sílu amuletu znásobíte nabitím na měsíčním úplňku (nebo šetrně na slunci). Záleží jakou má energii - jestli sluneční nebo měsíční.

 

Rada :

Nemusíte ze strategických důvodů každému na potkání říkat, co máte za ochranu. A už vůbec nedovolte, aby se vašeho amuletu někdo cizí dotýkal !

 

Před pár lety jsem procházela obdobím hodně neradostným, vyčerpávajícím a vize buducnosti byla pro mě nedosažitelná, v těžkém oparu a v slzách. Můj kamarád mě tehdy přinesl dárek. Stříbrný řetízek s přívěškem. Byla to první jiskřička, první signál na semaforu mojí křižovatky, že mám ještě zkusit popojet. Amulet mám na krku dodnes a teprve „nedávno“ jsem zjistila, že mám jeden z nejsilnějších symbolů. Jistě pochopíte, že neřeknu jaký. 

 

Jsem kovářova kobyla a tak víc radím, než dělám – svůj amulet trochu zanedbávám. Občas mu dám lázeň pod tekoucí vodou a občas ho dám na úplněk. Ale vždy když si ho dám zpět na krk, mám pocit, že jsem z něj smyla 2 kila tíhy…


Musím napsat, pfuj, pfuj, pfuj – díky moc, funguje. :o)


Liana*