Svet-Stranek.cz
Liana čarodějnice - výklad z kávové sedliny

Velikonoce - Velký pátek:ESOTERIKA - MAGIE

Velikonoce - Velký pátekVelikonoce - Velký pátek

VELKÝ PÁTEK, nebo také tichý pátek :

Atmosféra tohoto dne je tichá a klidná. Velký pátek je dnem ukřižování Ježíše. Okolo 15 hodiny Ježíš vydechl roku 33 na hoře Golgotě naposledy. Na Velký pátek se právě v 15 hodin konají zvláštní bohoslužby, kde se čte z evangelií, připomíná se smysl Ježíšovy smrti a lidé poklekají před křížem...

Zvony nezvoní, věřící vyjadřují svůj smutek. Místo ranního, poledního a večerního zvonění se vesnicemi rozléhal klapot řehtaček.


LIDOVÉ ZVYKY :

V minulosti se hojně dodržoval zvyk umývání se v potoce časně z rána, nejlépe ještě před svítáním. Tato koupel měla lidem zaručit zdraví pro celý zbytek roku. K potoku se také často vodil dobytek.

Velký pátek byl i den pracovního klidu. Bylo zakázáno pracovat na poli i na zahradě, nesmělo se tak zvaně "hýbat se zemí", aby se nerušil klidný Ježíšův odpočinek. Nemělo by se péct, prát a zametat, ale ani půjčovat, obdarovávat, vynášet věci z domu, či přijímat dary. Všechny tyto úkony totiž byly považovány za posvátné a bylo proto potřeba se jim v tento nebezpečný den vyhnout. Půjčená věc by navíc mohla přinést do domu kletbu…


Velký pátek je také dnem přísného půstu, hlavně co se týká konzumace masa. V mnoha domácnostech si vystačili jen s hrachovou nebo krupicovou kaší nebo zelnou polévkou. Nezřídka byl na velkopátečním stole jen chléb, mléko nebo káva. Není tedy divu, že se všichni těšili na další den – Bílou sobotu, kdy si vše vynahradili…

VELKÝ PÁTEK – MAGICKÝ DEN

Den plný pověr a mýtů, magických rituálů pro ochranu i očištění. Věřilo se, že temné síly černé magie mají v tento den největší moc a tak se prováděly nejrůznější obřady, které by lidi uchránily před jejich vlivem.

Velký pátek se hodí pro různé druhy věštění a tyto věštby jsou daleko konkrétnější, přesnější a také se rychleji plní. (zrovna tak v období "dušiček).
V tento den se nám můžou stát zvláštní „náhody“, můžou k nám přijít různé nápovědy, které není radno přehlížet nebo ignorovat.

Velký pátek je dnem nadpřirozených sil dobrých i zlých. Magii a síle období těchto dnů věřili už pohané. Věřili, že tato doba je křehkou hranicí mezi tímto světem a tím „za lávkou“. Proto je také dobré připomenout si blízké, které už nejsou mezi námi. Můžete přes plamen bílé nebo fialové svíčky pozdravit, poděkovat, poprosit nebo také odpustit. Tato mimořádná konverzace je relativně bezpečná, nepatří do černé magie, ale přesto by se neměla opakovat často, nebo ji dokonce zneužívat. Velký pátek pro svoji mimořádnost je k tomuto účelu vhodným dnem.

Učení velkých druidů nám pro tohle období říká, že se stírá most mezi časy, prolínání se různých dimenzí, o kterých právě druidové věděli mnohé.


Velký pátek je také dobrý pro plnění vašich vyřčených přání ……a to doslova. (Něco podobného jako u uzlíkového rituálu). Proto dávejte pozor na každé slovo, které pustíte do éteru.. :o) Máte velkou šanci, že se vaše přání a slova promění ve skutečnost.

S večerem se můžete vypravit do lesů a skal, kde se vám mohou otevřít cesty k pokladům. Tuto šanci máte teď, nebo pak o Svatojánské noci. Jindy ne. Velký pátek slibuje i otevření Blaníku na krátký čas..
:o)

Kolegyně, které se zabývají bylinkami, můžou večer míchat své masti a lektvary, jejich účinek bude daleko silnější.Přeji klidný a magický VELKÝ PÁTEK. ♥