Svet-Stranek.cz
Liana čarodějnice - výklad z kávové sedliny

SPÁNEK:ESOTERIKA - MAGIE

SPÁNEK




Dnes bych chtěla napsat něco o tématu, které je nám všem blízké, máme ho rádi, ale občas si s ním nevíme rady. Téma, které vlastně tak trochu souvisí i s úplňky všeobecně....


SPÁNEK :
Odborník a Wikipedia říká : „Spánek je útlumově-relaxační fáze organismu, při níž se snižuje či mizí funkčnost některých smyslů, snižuje se tělesná teplota, dýchání se zpomaluje a krevní tlak se snižuje.“

Existují fáze spánku. Usínání, NREM fáze, REM fáze a probouzení. Každá fáze má svůj úkol, svojí charakteristiku.


K životu je spánek nutný, ale každý máme jinou potřebu, co se týká času.

U dospělého člověka je to v průměru cca od 4 do 12 hodin denně. Také se odlišujeme tím, zda preferujeme spánek ve stylu „skřivan“ (brzké ranní vstávání nám nedělá problém, ale večer jdeme dříve spát), nebo jsme v kategorii „sova“ (rána jsou krutá a raději vstáváme později, za to pak vydržíme být vzhůru do pozdních večerních – až brzkých ranních hodin).

JAK SPÍME :
Někdo na zádech, další na boku či v klubíčku, jiný zase na bříšku. Upřednostňujete spát na rovném, nebo máte raději víc „pod hlavou“ ? Každý si ten svůj styl už zřejmě našel.


Napíši jednu zajímavost, kterou jsem vysledovala sama u sebe, u svých přátel a pak mě byla potvrzena kamarádkou - neuroložkou, že to tak může být. Když spíte na boku, máte spodní ruku pod hlavou, nebo polštářem. Kam dáváte tu horní ruku (v případě, že spíte na levém boku, tak pravou ruku) ? Necháváte jí podél těla, nebo jde automaticky směrem za spodní rukou ? Pak si z největší pravděpodobností rukou mačkáte krční tepnu. Můžete si tím ovlivnit špatné prokrvování mozku během spánku. Nechtěně si tím říkáte o to, aby jste se vzbudili s bolestí krku, hlavy, může vás potkat takzvané mravenčení končetin – až křeče, závratě při vstávání, i krátkodobý výpadek paměti (co je dneska za den, kam jsem měla dnes jít). V extrémních případech si můžete během spánku přivodit i halucinační sny - nebo stav, podobný spánkové paralýze.


SNY :
Během spánku naše tělo relaxuje, mozek však pracuje dál. Jen se přehodí do trochu jiného režimu, ale dál zpracovává události, děje, informace, které jsme během posledních dnů zažívali, řešili. Ale protože i mozek je během spánku v úsporném režimu, má čas se vracet ve vzpomínkách do minula, zajímat se o budoucnost, různě kombinovat a hrát si. A nám se pak zdá……


Někdy jsou ty naše sny krásně růžové, pak zase adrenalinové, děsivé, vzpomínkové. Některý sen si pamatujeme, ale za pár dnů jej zapomeneme, některý zapomene téměř okamžitě a jiný nezapomeneme po celý svůj život. (Říká se, že pokud si chcete sen zapamatovat, nemáte se těsně po vstávání podívat z okna.  U mě platí i do zrcadla. Po leknutí zapomenu na všechno) 


Píšete si své nejkurióznější sny, nebo si je pamatujete ? Mám svých pár, stále se opakujících, už z dob dětství.  Sen taneční a létací, našla jsem si vlastní, letecký styl.  Pak mám sen o pokladu. Přesně vím, kde ten poklad je,  jen nevím, kde ta skála stojí, protože na tom místě, které znám – žádná není. A můj největší „crazy dream“ ?  S paní Livií Klausovou jsme skákaly v kombinézách „bungee jumping“. :o))) (Paní Livii osobně neznám a nenávidím výšky)


Mozek si prostě občas vytváří svoje vlastní příběhy,
které nemusí nutně znamenat symboliku toho, či onoho.
Je pár snů, které nám snad chtějí napovědět, něco sdělit, ale není jich mnoho. Nehledejme proto po každém, byť šíleném snu, 

v knihovně „babiččin snář“…. Ano, je pár symbolů a znamení, které jsou už notoricky známé, ale opravdu nemá smysl hledat

v každém snu, i když je prapodivný, nějaký hlubší smysl. Většina snů je o nás - co řešíme, čeho se bojíme, na co se těšíme.

Co jsme viděli v televizi, nebo četli v novinách. :o) Pokud máte velmi často nepříjemné, až zlé sny, či noční můry, pak zkuste indiánský lapač snů. Podle amerických indiánů se špatné sny chytí v síti lapače a ráno jsou zničeny denním světlem. Zavěšte lapač snů nad, nebo za hlavu kde spíte...


PROSTŘEDÍ PRO SPÁNEK :
Tak, abychom se dobře vyspali, odpočinuli si, zregenerovali své tělo i mysl, je hodně důležité kde a v čem spíme.
Spací prostor by měl být alespoň opticky oddělen od obytného prostoru, kde trávíme den. Vybavení ložnice je na každém z nás. Na našem vkusu, v našich možnostech. Nebudu zde psát reklamu na nejrůznější a nejkvalitnější matrace a lůžkoviny. :o)

Jak říkávala moje maminka „ Každý ulehne k tomu svému.

Někdo do mechu, někdo na prkno.“


Ložnice by měla být alespoň krátce před spánkem vyvětraná, teplotu místnosti preferuje každý jinou.


Co se týká barev, většinou vám odborník doporučí do spací místnosti spíše studenější barvy, jako je modrá, šedá, bílá, zelenkavá. Ale ono hlavně záleží právě na tom, zda rádi spíte ve studenější místnosti, nebo máte raději teplo. Pro druhou variantu jsou pak vhodné barvy – jemně žlutá, písková, skořicová nebo jemně oranžová.


Podle staré filosofie „Feng Shui“ :


- Postel by neměla být mezi prostorem okna a dveří - takže v případě, že máte naproti dveřím okno, neměli by jste mít hlavu u okna, nožky směřující ke dveřím......

- V ložnici bychom si měli odpustit zrcadla (pokud je zrcadlo nedílnou součástí nábytku - alespoň by nemělo být přímo naproti posteli), elektronická zařízení, květiny ve větší míře (a už vůbec ne řezané) a ani fotografie členů rodiny (to patří do obytného prostoru).


Po nočním spánku nezapomeňte na chvíli rozhodit peřiny, aby mohly proschnout a nadýchnout se. Jestli máte možnost peřiny přehodit přes okno, balkon, nebo na zahradě, tím lépe. Než si odejdete plnit své denní povinnosti, nezapomeňte postel ustlat. Tím, že jí necháte rozvrkočenou, může vám to následně vrátit nepohodlnou nocí. Samozřejmě, že velkou roli hraje naše psychika. Raději se přece vracíme odpočinout do upraveného pelíšku, než do neustlaného pelechu. :o)


NÁMĚSÍČNOST – SOMNAMBULISMUS :
je spánková porucha, při níž „náměsíčný“ během spánku vstane z postele a prochází se. Někdy může vykonávat i různé činnosti, jako návštěvu toalety, může se jít napít do kuchyně, aniž by si později cokoliv z toho pamatoval. Náměsíční se nemají budit, ale mají být odvedeni zpět do postele. Takto postiženi jsou z 95% výhradně děti, maximálně do období puberty. Jen zřídka kdy se jedná o dospělého člověka. Noční cestující necestují vždy a výhradně za úplňku, ale kdykoliv jindy. Za náměsíčnost úplněk nemůže. Pokud by se ale tyto „výlety“ opakovaly často, pak je lépe navštívit lékaře specialistu. Nemusí jít jen o poruchu spánku, ale i závažnější nemoc...



Liana*